Prehľad TOP týždenných správ

Trumpov plán na presun výroby do USA

Americký prezident Donald Trump v svojom poslednom vyjadrení sľúbil, že počas desiatich mesiacov vytvorí v Spojených štátoch desať miliónov pracovných miest. Miera nezamestnanosti klesla na 10,2% z júnových 11,1 percenta, no zostala však vysoko nad úrovňami z obdobia pred vypuknutím pandémie.

Trump na stretnutie so svojimi priaznivcami v štáte Minnesota v pondelok vyhlásil: ,,Ukončíme svoju závislosť na Číne.“ Tento cieľ chce dosiahnuť okrem iného tým daňových úľav americkým podnikom, ktoré presunú výrobnej aktivity z Číny späť do USA. Na druhej strane pohrozil americkým podnikom, ktoré presúvajú prácu na čínskeho subdodávateľa že ich odstrihne od vládnych kontraktov.

Prezident predpovedal, že americká ekonomika sa v prípade jeho znovuzvolenie výrazne zotaví z útlmu spôsobeného pandemickou chorobou Covid-19. ,,To, čo spoločne robíme, nie je nič menšieho než ekonomický zázrak. Vybudovali sme najohromnejšiu ekonomiku vo svetovej histórii a teraz to musím urobiť znovu,“ dodal.

V oživenie v USA nedohľadne

Ekonóm Jeffrey Sachs sa vo vyjadrení pre CNBC vyjadril, že Spojené štáty nemajú žiadnu jasne nastavenú politiku, ktorá by bola schopná ukončiť epidémiu v tejto krajine. To sa podarilo Číne, a tá preto teraz prechádza oživením v tvare V, čo podľa jeho slov rozhodne nie je prípad Spojených štátov.

Podľa pána Sachsa žijeme v mimoriadne výnimočnom čase, kde sa menia technológie, geopolitická situácia. ,,Nachádzame sa v digitálnom svete, zatiaľ čo sa prudko mení svet fyzický.‘‘ Ide predovšetkým o presun niektorých pracovných miest domov, ale pracovné miesta zanikajú aj kvôli rastu významu umelej inteligencie či automatizácie. Na základe toho, americká ekonomika dlhodobo stratí milióny pracovných miest, pretože sa len tak nevráti k normálu, na ktorý sme boli zvyknutí pred pandémiou.

Pri pohľade na akciový trhu Sachs uviedol, že Fed do ekonomiky napumpoval veľké množstvo peňazí a zopakoval tak to, čo robil po roku 2008. Menšie firmy, reštaurácie, malé obchody a podobné podniky si pritom nevedú dobre, ale akciový trh je o iných firmách. Tie si vedú dobre, z veľkej časti preto, že sú spojené s internetom a profitujú z technologického pokroku.

Index S&P 500 uzatvoril na nových maximách

Americké akcie v utorok uzatvorili na nových maximách po marcových prepadoch, oživený stimulmi centrálnej banky, ktoré odstránil všetky trhové straty spôsobené pandémiou koronavírusu. Index ťahalo niekoľko veľkých technologických spoločností, čo vystrelilo S&P 500 na nové historické úrovne. Amazon v tento deň vzrástol o viac ako 4%; Materská spoločnosť Google, Alphabet, vzrástla o 2,7%.

Spoločnosti Apple, Microsoft, Facebook a päť najväčších akciových titulov v S&P 500, spolu tvoria štvrtinu rastu od polovice predaja na konci marca. ,,Rastové a technologické spoločnosti si v pandémii viedli neuveriteľne dobre,“ povedala Meghan Shue, vedúca investičná strategička Wilmington Trust. ,,Myslíme si, že je to asi príliš priveľa – na trhu je práve teraz veľa optimizmu.“

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 (Zdroj grafu: Tradingview)

Najväčší hotelový operátor na svete čelí žalobe

Spoločnosť Marriott International čelí žalobe v Londýne, ktorú podali milióny bývalých hotelových hostí požadujúcich náhradu po tom, ako boli ich osobné údaje napadnuté jedným z najväčších porušení údajov v histórii. Marriott v roku 2018 oznámil FBI, že hackeri mali prístup k ich databáze rezervácií hotelov v Starwoode.

Martin Bryant, zakladateľ technologického a mediálneho poradenstva Big Revolution, je vedúcim zastupiteľom žalobcov, ktorým v rokoch 2014 až 2018 hacknutých viac ako 300 miliónov záznamoch z globálnej databázy Marriott vrátane informácií o pasoch a kreditných kartách. „Dúfam, že tento prípad zvýši povedomie o hodnote našich osobných údajov, vyústi do spravodlivej kompenzácii … a tiež upozorní ostatných vlastníkov údajov, že musia naše údaje uchovávať zodpovedne,“ uviedol vo vyhlásení.

Vývoj hodnoty spoločnosti Marriott International. (Zdroj grafu: Tradingview)

 

Železná ruda zaradila rastový trend

čínsky dopyt po surovinách na výrobu ocele tlačí cenu železnej rudy nahor na druhej strane, s rastúcou produkciou baníkov hrozí riziko spomalenia. Dopyt po rude poháňal ho čínsky podnet, aby podporil svoju ekonomiku zasiahnutú pandémiou a prerušené dodávky, ktoré obmedzili produkciu suroviny.

Analytici ING Bank NV uviedli: ,,Dopyt po železných rudách v Číne pravdepodobne zostane silný aj, keď neistota ohľadom brazílskej ponuky v posledných mesiacoch tiež podporuje trh. Ale ako tieto neistoty ustúpia, očakávali by sme, že ceny sa zmiernia.“

Čínsky ekonomický stimul vzbudil nádej na oživenie nadväzujúcich činností a posilnil výhľad na dopyt po železnej rude. Produkcia surovej ocele v júli zaznamenala tretí rastúci mesiac dopytu na úroveň 90 miliónov ton a tento rok by mala prekročiť 1 miliardu ton.

Vývoj futures kontraktov železnej rudy. (Zdroj grafu: Investing)

 

Tento týždeň ešte sledujte:

Štvrtok 20. august 2020

Spojené Štáty zverejnia žiadosti o dávky v nezamestnanosti novo registrovaných Američanov. Analytici očakávajú pozitívny pokles z 963 tisíc na 925 tisíc obyvateľov.

Piatok 21. august 2020

Eurozóna publikuje PMI index za August. Analytici očakávajú nárast výroby, no mierny pokles sektoru služieb. Oba index sa však majú udržať nad úrovňou 50 bodov- zóny kontrakcie ekonomiky.

Spojené Štáty zverejnia vývoj predaja existujúcich domov. Analytici očakávajú nárast v Júli oproti Júnu na 5,38 miliónov.

Zdroj textu: Investing, Zerohedge, Financial Times, Reuters, Tradingview

 

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.