Medzinárodný menový fond uzavrel s Ukrajinou dohodu o novom úverovaní

Ukrajina a Medzinárodný menový fond (MMF) dospeli k spoločnej dohode o novom úverovom programe v dĺžke troch rokov a objeme 5,5 miliardy USD. Finančná injekcia má pomôcť ukrajinskej ekonomike, ktorá bojuje s problémami. Pôžičku však ešte musia odsúhlasiť vedenie fondu a členské štáty.

Táto „finančná injekcia“ by mala byť náhradou za krátkodobý úverový program z minulého roka v objeme 3,9 miliardy USD, ktorý pomohol krajine dostať sa cez náročné obdobie prezidentských a parlamentných volieb.

Podľa informácii z agentúry AFP s odvolaním na sobotné prehlásenie výkonnej riaditeľky MMF Kristaliny Georgievovej poskytnutie pôžičky závisí aj na naplnení krokov z ukrajinskej strany, najmä v súvislosti s posilnením nezávislosti justície a boja proti korupcii. Ako uviedla agentúra Reuters prehlásenie Georgievovej nasledovalo po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrem Zelenským.

Z informácií listu Ukrajinska pravda vyplýva, že premiér Oleksij Hončaruk verí, že vďaka novému programu spolupráce s MMF bude rásť miestna ekonomika rýchlejšie, pribudnú pracovné miesta a zvýšia sa platy.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.