Prehľad TOP týždenných správ

Musk dostane odmenu za splnenie podmienok

CEO spoločnosti Tesla, Elon Musk splnil podmienky vyplácania odmeny 2,1 miliardy USD. Tesla, podľa trhovej kapitalizácie najväčšia automobilka na svete dosiahla trhovú kapitalizáciu firmy takmer 300 miliárd USD.

Podľa dohody Musk získa v nasledujúcich desiatich rokoch v 12 tranžiach celkovo 20,3 milióna opcií na akcie v odhadovanej hodnote 56 miliárd USD na podmienky, že sa mu podarí splniť viacero výkonnostných a prevádzkových cieľov, vrátane toho, že trhová hodnota Tesly do roku 2028 vystúpi na 650 miliárd USD pri stálom tempe rastu trhovej kapitalizácie každých desať mesiacov o 50 miliárd USD.

Zaujímavosťou je, že Musk ako riaditeľ nedostáva pravidelne žiadny plat, peňažné odmeny ani kapitál. Jeho jedinou kompenzáciou je odmena, ktorú však dostane len v prípade, že sa firme podarí splniť stanovené ciele.

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Tesla. (Zdroj grafu: Investing)

 

Môžeme očakávať dohodu medzi USA a UK?

Podľa posledných zverejnených správ, Veľká Británia sa vzdáva nádeje na obchodnú dohodu USA do konca tohto roka. Dôvodom je podľa britských predstaviteľov obvinenia pandémie Covid-19 za pomalý pokrok. Úradníci tvrdia, že diskusie už dlhodobo spomaľovali, najskôr oneskorením Brexitu a potom krízou koronavírusu. Trvajú však na tom, že vyjednávači Spojeného Kráľovstva a USA napredujú a majú dobrú osobnú chémiu – na rozdiel od vedúcich vyjednávačov medzi Veľkou Britániou a EÚ.

,,Bol by to veľmi, veľmi, veľmi rýchly čas. Myslím si, že je nepravdepodobné, že sa tak stane, “uviedol Lighthizer, vyjednávač USA na nedávnom kongresovom výbore a zdôraznil, že na akúkoľvek dohodu bude potrebný súhlas Kongresu USA. ,,Je takmer nemožné, pokiaľ sa členovia kongresu nerozhodnú, že chcú urobiť niečo výnimočné,“ dodal.

 

Dohoda Európskej únii zmení investorské správanie

EÚ po úspešnej dohode stimulačného balíka vo výške 750 miliárd eur sa má stať jedným z najväčších európskych emitentov dlhopisov, keď sa obracia na finančné trhy s cieľom financovať balík na obnovu koronavírusu. Podľa väčšiny investorov sa blížiaci výbuch pri vydávaní dlhov v Bruseli by mohol pomôcť vytvoriť novú cenovú referenčnú hodnotu v celom regióne a zároveň posilniť úlohu eura ako rezervnej meny.

Philip Brown, vedúci dlhu kapitálových trhov verejného sektora v spoločnosti Citi sa vyjadril: „Myslím si, že sa tým zmení kapitálové trhy v Európe. Budete mať zdieľané bezpečné aktívum, ktoré je dostatočne veľké na to, aby si našlo cestu do indexov štátnych dlhopisov a portfólií štátnych dlhopisov.“

Nová ponuka dlhopisov EÚ pravdepodobne pritiahne pozornosť správcov devízových rezerv, čo podľa analytika ING Antoina Bouveta potenciálne posilní príťažlivosť eura. „Táto pôžička môže mať dočasný charakter, ale je dosť veľká a dostatočne likvidná. Je rozumné pre investorov premýšľať o kúpe,“ dodal.

 

Priblíži sa index S&P hodnote 3846 bodov?

Ikona medzi technickými analytikmi, Tom DeMark, ktorého stratégia D-Wave je obľúbená medzi takými obchodnými legendami, ako je Steve Cohen, predpovedal, že v deň, keď sa skončí pokles na marcovom poklese S&P 500, bude pokles o 34% (hoci jeho projekcia poklesu indexu pod 2 100 bola nepresná, keďže index klesol na2 191,86 bodov).

Podľa najnovšej prognózy, S&P vystúpi na 3 486 bodov, čím dosiahne nový rekordný rekord v najbližších týždňoch, keď sa zotavenie, ktoré zachytilo technologický sektor, rozlieva na širší trh. Od konca prvého štvrťroka bol na všetkých trhoch pozitívny vývoj len vďaka 10 mega-cap akciám a zvyšných 490 akcií v S&P 500 sa nikam nepohlo.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500. (Zdroj grafu: Investing)

 

 Prieskum potenciálnych nálezísk spomaľuje

Je nepravdepodobné, že ropa zostane aj v dohľadnej budúcnosti zdrojom najširšieho energetického mixu, aj keď s prieskumom nových vrtov to nie je celkom isté. Dôvodom sú najmä klimatickí aktivisti ktorí tvrdia, že nové objavy len udržiavajú éru fosílnych palív. Spoločnosti by sa mali radšej zameriavať na zmierňovanie hospodárskej katastrofy, čo bude v budúcnosti znižovať klesajúci dlhodobý dopyt.

A to všetko bola téma už predtým, ako koronavírus poslal globálnu ekonomiku do najhoršej krízy od hospodárskej krízy, keď sa priemysel teraz pýta, aký bude dlhodobý dopad pandémie na dopyt po rope – ktorý minulý rok stál takmer 100 miliónov barelov denne (mbd). Po viac ako 8 miliónov poklese dopytu barelov za deň v roku 2020, Medzinárodná energetická agentúra očakáva budúci rok zotavenie takmer 6 mbd.

Vývoj hodnoty futures ropy Brent. (Zdroj grafu: Investing)

 

Tento týždeň ešte sledujte:

Streda 22. júl 2020

Spojené štáty Americké zverejnia vývoj predaja domov. Podľa očakávania analytikov sa predaj domov zvýšil o 24,5% na 4,78 milión v Júni.

Piatok 24. júl 2020

Spojené Kráľovstvo a Nemecko v piatok zverejní najsledovanejší predstihový indikátor- PMI index výroby, služieb a kompozitný. Analytici očakávajú mierny nárast indexu výroby v Nemecku z 45,2 na 48 bodov za Júl.

Zdroj textu: Investing, Zerohedge, Financial Times, Reuters

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.