Prehľad TOP týždenných správ

Britská ekonomika zaznamenala masívny prepad

Britská ekonomika sa v druhom kvartály prepadla o rekordných 20,4%. Dôvodom bolo zablokovanie krajiny spôsobené koronavírusom na základe čoho, ekonomika vykázala najväčší doteraz zaznamenaný pokles v histórii. Vykázané dáta tiež ukazujú, že šieste najväčšie hospodárstvo na svete vstúpilo do recesie, keďže klesalo už druhý štvrťrok po sebe.

„Recesia vyvolaná koronavírusovou pandémiou viedla k najväčšiemu poklesu štvrťročného HDP. Ekonomika sa začala odrážať v júni … Napriek tomu ostáva HDP v júni ešte stále pod februárovou úrovňou, ešte predtým, ako došlo k vírusu,“ uviedol Jonathan Athow z Úradu pre národnú štatistiku.

Prvá oficiálne schválená vakcína

Ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo prvú očkovaciu látku na svete proti chorobe Covid-19. Oznámil to dnes ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého vakcínu na sebe už vyskúšala aj jedna z jeho dcér.

Putin podľa agentúry TASS vyjadril nádej, že hromadné očkovanie bude možné začať v najbližšej dobe. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v tejto súvislosti oznámila, že vakcinácia novým preparátom by mohla začať koncom augusta alebo začiatkom septembra. TASS poznamenal, že podľa osvedčenia zverejneného na webových stránkach štátneho registra liečiv vstúpi nová vakcína do ,,civilného obehu“ od 1. januára budúceho roka.

Podľa ministra zdravotníctva Michaila Muraška by pritom ako prví mali prísť na rad pracovníci v zdravotníctve, pretože tí prichádzajú do priameho kontaktu s infikovanými ľuďmi. Prednostne by podľa jeho slov mali byť očkovaní tiež učitelia. Muraško uviedol, že klinické testy sa uskutočnili v júni a júli. Vakcína je založená na už známej platforme, z ktorej vychádza rada iných očkovacích látok, ktoré sú schopné zabezpečiť imunitu až po dobu dvoch rokov.

Tesla sprístupní akcie retail investorom

Tesla v utorok po uzavretí trhu uviedla, že pristúpi k rozdeleniu akcií, čím „sprístupní vlastníctvo akcií zamestnancom a investorom“. Po poslednom odchode by však cena akcií po rozdelení stála takmer 300 dolárov, a to na základe približnej súčasnej úrovne obchodovania.

Silný rast spoločnosti v tomto roku sprevádzala nákup veľkých investorov pre drobných investorov. Počet účtov, ktoré vlastnia akcie spoločnosti Tesla v spoločnosti Robinhood – obchodná služba, ktorá sa stala populárnym miestom aktívnych súkromných investorov v USA hlásila nárast účtov, ktoré držia akcie Tesly na úrovni približne 550 000.

Vývoj hodnoty spoločnosti Tesla. (Zdroj grafu: Tradingview)

Drahé kovy zaznamenali masívny výpredaj

Analytik Bloombergu Mark Cranfield poznamenal, že malé obraty jednoducho nie sú zlatým štýlom po veľkom náraste (zvyčajne je niekde medzi 15% až 20% poklesom) a predajný tlak na drahé kovy pokračoval, keď Japonsko a Čína otvorili tento večer s striebornými futures kontraktmi späť za 23 dolárov a zlatými futures kontraktmi späť pod 1900 dolárov.

Hlavným fundamentom na rast drahým kovov je fakt, že Federálny rezervný systém tlačí bilióny dolárov a neplánuje s tým v blízkej budúcnosti prestať. Predseda Fedu Jerome Powell povedal, že ani nepremýšľa o premýšľaní o zvyšovaní úrokových sadzieb. Existujú správy, že centrálna banka je pripravená zaviazať sa zvyšovať infláciu. To všetko je pre zlato mimoriadne býčie.

V rozhovore pre CNBC uviedol generálny riaditeľ amerických globálnych investorov Frank Holmes, že v relatívne blízkej budúcnosti uvidíme hodnotu trójskej unce zlata na úrovni 4 000 dolárov, vďaka zmieňovanej skutočnosti, že centrálne banky skupiny G-20 „spolupracujú ako kartel a všetci tlačia bilióny dolárov.“

Porovnanie vývoja hodnoty futures kontraktov zlata a striebra. (Zdroj grafu: Tradingview)

 

Amerika schválila nákup milióny vakcín

USA sa vyjadrilo podľa posledných údajov, že kúpi 100 miliónov dávok vakcíny Covid-19, ktorú vyvinula spoločnosť Moderna, oznámil Donald Trump, aj keď vakcína zostáva v experimentálnej fáze. Americký prezident taktiež dodal, že od biotechnologickej skupiny bude mať USA následne možnosť kúpiť ďalších 400 miliónov vakcín.

Trump povedal: „Investujeme do vývoja a výroby šiestich najlepších kandidátov na vakcíny, aby sme zaistili rýchle dodanie. Armáda je pripravená ísť, je pripravená dodať vakcínu Američanom, akonáhle bude jedna úplne schválená FDA a my sme s týmto schválením veľmi blízko.“

Podľa posledných zverejnených údajov bola cena za dávku približne 25 – 30 dolárov. Na druhej strane najväčší konkurent Pfizer plánuje predávať dávky za 19,50 dolárov. Aj, keď Moderna prehodnotila túto cenu a plánuje poliezť cenu Pfizeru, nezahŕňa takmer 1 miliardu dolárov, na ktorej sa vláda USA už dohodla zaplatiť na podporu vývoja vakcíny.

Vývoj hodnoty spoločnosti Moderna. (Zdroj grafu: Tradingview)

 

Tento týždeň ešte sledujte:

Štvrtok 13. august 2020

Austrália zverejní vývoj nezamestnanosti v Júli. Analytici očakávajú nárast zamestnanosti o 40 000 obyvateľov.

Piatok 14. august 2020

Eurozóna publikuje vývoj HDP za druhý kvartál. Očakávania sú 15% pokles na medziročnej báze.

Spojené Štáty zverejnia vývoj retailových predajov za Júl. Analytici očakávajú 1,9% rast na medzimesačnej báze.

Zdroj textu: Investing, Zerohedge, Financial Times, Reuters, Tradingview

 

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.