Prehľad TOP týždenných správ

Zasadnutie centrálnych bankárov na ,,crisis forum“

Centrálni bankári najväčších bánk sa každoročne stretávajú na diskusnom fóre ,,bojujúcom proti kríze.“ Na tomto fóre sa hlavne hovorilo o obchodnej vojne medzi USA a Čínou, neistota týkajúca sa Brexitu a súčasná politika Donalda Trumpa a predsedu Federálneho rezervného systému Jaya Powella. Hodnotili sa nástroje centrálnych bánk na boj proti ďalšej fáze COVID-19, ktoré čelia aj rastúcim otázkam o vplyve prvého kola podpory ekonomiky najmä to, či to zvýšilo hodnotu rizikových aktív, technologických akcií a bývania.

„Počiatočná a najškodlivejšia vlna ekonomického úderu môže byť okolo nás, ale môžu prísť ďalšie vlny a bez ohľadu na to budú hospodárske jazvy dlhotrvajúce. Priestor politiky sa ešte môže zužovať. “uviedol Mark Sobel, bývalý úradník ministerstva financií USA a predseda skupiny Omfif, think-tanku centrálneho bankovníctva. Taktiež dodal, že: „Fed a Európska centrálna banka spotrebovali veľa munície. Aj keď sa vyspelé ekonomiky výrazne zotavujú, stále bude existovať dedičstvo vysokej miery nezamestnanosti, veľkých produkčných medzier a obrovských dislokácií, ktoré je potrebné zvládnuť. “

 

Masívny prepad zisku VIG-u

Známa poisťovacia skupina Vienna Insurance Group zverejnila pokles zisku pred zdanením medziročne o 39% na 79,2 milióna EUR za druhý štvrťrok. Hrubé predpísané poistné sa znížilo v rovnakom období medziročne o 3,1% na 2,46 miliardy EUR. Spoločnosť na druhej strane potešila akcionárov, keďže potvrdila zámer vyplatiť dividendu za minulý rok vo výške 1,15 EUR na akciu.

Negatívne však bolo vyhlásenie generálnej riaditeľky Elisabeth Štádlerovej, ktorá uviedla, že z dôvodu pretrvávajúcej globálnej neistoty, nie je možné zverejniť výhľad spoločnosti do konca roka. ,,Sme dobre pripravení na ďalšie podnikanie. Hospodársky rok 2019 bol pre nás vynikajúci a chceme, aby z toho mali podiel aj naši akcionári,“ uviedla Štádlerová.

Vývoj hodnoty spoločnosti Vienna Insurance Group (Zdroj grafu: Invesing)

Dlho očakávané IPO Airbnb

Cramer, CEO Airbnb  vyjadril, výhľad na budúcnosť hotelového odvetvia, ktoré by podľa jeho slov malo zostať dlhodobo otrasené výpadkom príjmov a nebude schopné ďalšiemu rozkvetu Airbnb ďalej brániť. ,,Vďaka COVID-u 19 je teraz Airbnb najbezpečnejším spôsobom cestovania, čo je dôvod, prečo by sa toto IPO mohlo stať kúpou storočia. Firma má trh takmer sama pre seba,“ vyjadril si Cramer. „Predtým silné reštauračné a hotelové odvetvia a ich odbory nebudú mať naďalej dosť vplyvu na udržanie Airbnb na uzde,“ dodal.

Biznis Airbnb sa ozdravil veľmi rýchlo vďaka ľuďom utekajúcim z vírusom ťažko zasiahnutých miest. Napriek tomu, firma bola v apríli ohodnotená na 18 miliárd dolárov, len okolo polovice toho, na koľko si ju investori cenili v roku 2017.

Vedenie firmy pôvodne boli rozhodnutí pre priamy úpis akcií, teda spôsobom vstupu ktorý použila napríklad streamovacia služba Spotify. V uplynulom týždni však vyšlo najavo, že firma zaslala na schválenie dokumentáciu pre prvotný úpis akcií (IPO). Bližšie informácie o jednom z najzaujímavejšom IPO roka ešte známe nie je.

 

Wirecard rozpredáva aktíva

Firma sa zrútila v dôsledku rozsiahleho účtovného škandálu. Konkurzné konanie bolo oficiálne začaté na základe vyjadrenia insolvenčného správcu podniku. Wirecard oficiálne zahájilo insolvenciu a plánuje rozpredaj svetových aktív. V Nemecku prepustila cez polovicu zamestnancov, (730 ľudí) a ukončila zmluvu zvyšným členom predstavenstva.

Nemecká prokuratúra minulý mesiac zadržala troch bývalých vedúcich pracovníkov podniku, ktorých podozrieva z organizovaného podvodu, sprenevery, falšovania účtovníctva a manipulácie s akciovým trhom. Michael Jaffe, správca konkurznej podstaty, povedal, že bolo potrebné zoštíhlenie pracovnej sily, aby sa zachovala v chode hlavná činnosť spoločnosti. Firma si vo svojom ústredí v bavorskom meste Aschheim ponechá 570 ľudí.

Vývoj hodnoty spoločnosti Wirecard (Zdroj grafu: Tradingview)

Ponuka na nákup podielu v talianskom futbale

Private equity skupiny CVC Capital Partners a Advent International sa spojili s ponukou 1,3 miliárd EUR na získanie menšinového podielu vo futbalovej súťaži Serie A v Taliansku, pretože sa kluby rozhodujú o tom, či priviesť zahraničných investorov do jednej z najväčších európskych líg.

Ak chcú uchádzači vyhrať, musia najprv získať podporu 14 z 20 klubov ligy, aby mohli založiť novú spoločnosť so súkromným kapitálom, ktorá bude dohliadať na mediálne práva. Ak budú úspešní, musí 15 klubov hlasovať za ich ponuku pred konkurenciou. Súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným Bain Capital sa uchádza o ponuku proti spoločnosti Advent a CVC.

Paolo Dal Pino, prezident Serie A, minulý mesiac pre Financial Times povedal, že liga „skúma, ako dlhodobo vytvárať hodnotu. Robíme to sami alebo robíme to s partnerstvom?“

Tento týždeň ešte sledujte:

Štvrtok 27. august 2020

Spojené Štáty zverejnia vývoj HDP za druhý kvartál. Očakáva sa 32,5% pokles na medzikvartálnej báze.

Druhou hlavnou správou zo Spojených Štátov bude vývoj prvotných žiadostí o dávky v nezamestnanosti. Očakáva sa tisíc nových žiadostí.

Piatok 28. august 2020

Kanada zverejní medzimesačný vývoj HDP za Jún. Analytici očakávajú zvýšenie rastu HDP na úrovni 5,6% z 4,5% v minulom mesiaci.

Zdroj textu: Investing, Zerohedge, Financial Times, Reuters, Tradingview

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.