Prehľad TOP týždenných správ

Vytvorenie nových pracovných miest v súkromnom sektore sklamalo

ADP index, sledujúci vytvorenie nových pracovných miest výrazne sklamal očakávania. Na základe toho sa môže zdať, že oživenie na pracovnom trhu v USA v auguste vyčerpalo svoju silu. Podľa správy, zverejnila ADP, súkromný sektor za mesiac vytvoril iba 428 000 nových pracovných miest. Podľa predpovedí konsenzu analytikov je to menej ako polovica z 950 000 očakávaných. Táto správa môže vytvoriť výrazne horšie očakávanie oficiálnej správy o vývoji trhu práce za august, ktorá má vyjsť v piatok.

Vývoj indexu ADP v USA (Zdroj grafu: Investing)

Spoločnosť Schlumberger opúšťa biznis

Spoločnosť Halliburton sa stane jediným globálnym poskytovateľom dokončovacích prác ropných vrtov pre ťažbu z bridlíc. Dôvodom je, že spoločnosť Schlumberger sa dohodla so svojim menším konkurentom Liberty Oilfielda, čím mu odovzdá mu svoje aktivity pre hydraulické frakovania v USA a v Kanade výmenou za 37% podiel v tejto spoločnosti.

„Transakcia je konzistentná so slovami generálneho riaditeľa Schlumberger Oliviera Le Peucha o tom, že firma nepotrebuje vlastné frakovacie aktíva, a s jeho stratégiou urobiť zo Schlumberger z hľadiska aktív menej zaťaženú firmu a licencovať  tak svoje technológie iným spoločnostiam,“ uviedol Kurt Hallead, analytik z RBC Capital markets.

Vývoj hodnoty spoločnosti Schlumberger (Zdroj grafu: Investing)

Vynárajúca sa hrozba ,,zombie“ spoločností

Christian Sewing, CEO Deutsche Bank, na konferencii vo Frankfurte uviedol, že: „Európe hrozí, že bude opäť trpieť svojou najväčšou slabosťou. Proti symptómom krízy dokážeme relatívne dobre. Ale pomalšie sa prispôsobujeme novému normálnemu stavu.“ Z jeho vyjadrenia vyplýva, že Európa stratí konkurencieschopnosť voči USA a ďalším krajinám, ak bude naďalej rozširovať štátnu pomoc na ochranu ekonomiky pred pandémiou koronavírusu.

Pán Sewing zopakoval varovanie, že udržanie spoločností nad vodou vládnymi dotáciami bráni „tvorivému ničeniu“, čo je proces opísaný ekonómom Josephom Schumpeterom, v ktorom insolventné spoločnosti, vytvárajú cestu zdravším nováčikom.

Zaujímavým je taktiež protiklad reakcie Európy na pandémiu s reakciou USA, ktoré boli podľa neho boli „menej úspešné pri zvládaní vírusu,“ ale spoločnosti sa „už adaptovali omnoho radikálnejšie“.

Ikea plánuje ďalšiu investíciu do ekológii

Spoločnosť Ingka Group, ktorá je vlastníkom väčšiny obchodov IKEA, Plánuje sa minúť tretinu na obnoviteľnú energiu, tretinu na podiely na inovatívnych začínajúcich podnikoch a tretiu na zvýšenie udržateľnosti jej obchodov a skladov, uviedol finančný riaditeľ Juvencio Maeztu. V nasledujúcich 12 mesiacoch sa má zainvestovať do udržateľnosti 600 miliónov eur. pretože najväčšia svetová značka nábytku má do roku 2030 pozitívny vplyv na klímu vo svojom hodnotovom reťazci.

Na dosiahnutie cieľa do roku 2030 musia emisie klesnúť na približne 21 miliónov ton. Vo fiškálnom roku do augusta 2019 sa emisie po prvýkrát znížili, a to o 4% na 25 miliónov ton ekvivalentov CO2.

IKEA je zložená z niekoľkých spoločností. Ingka Group, franšíza spoločnosti Inter IKEA, okrem svojich maloobchodných prevádzok investuje aj do start-upov, obnoviteľnej energie, lesov a nehnuteľností.

Tesla po novom obchoduje s elektrinou

Tesla nedávno získala licenciu, ktorá automobilke umožní obchodovať s elektrinou v západnej Európe, a spoločnosť tiež robila prieskumy u zákazníkov v Nemecku, pokiaľ ide o potenciálne využitie elektriny spoločnosti Tesla v ich automobiloch.

Aj napriek tomu, že sa Tesla odmietla k tejto téme vyjadriť, analytici usudzujú, že by tieto kroky mohli pripraviť pôdu pre spoločnosť – pravdepodobne s jedným alebo viacerými partnermi – na prevzatie zavedených služieb v Nemecku, najväčšom európskom trhu s elektrickou energiou a srdci automobilov.

Vývoj hodnoty spoločnosti Tesla (Zdroj grafu: Investing)

 

Tento týždeň ešte sledujte:

Štvrtok 3. september 2020

Spojené Štáty zverejnia ISM nevýrobný PMI index za August. Očakáva sa mierny pokles o 1,1 bodu na hodnotu 57 bodov.

Druhou hlavnou správou zo Spojených Štátov bude vývoj prvotných žiadostí o dávky v nezamestnanosti. Očakáva sa mierny pokles na úroveň 950 tisíc žiadostí.

Piatok 4. september 2020

Eurozóna zverejní medzimesačný vývoj retailových predajov v Júli. Analytici očakávajú zvýšenie rastu na úrovni 3,3% z 2,7% v minulom mesiaci.

Zdroj textu: Investing, Zerohedge, Financial Times, Reuters, Tradingview

 

 

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.