Prehľad TOP týždenných správ

Deutsche Bank sa dohodlo na zaplatení pokuty

Deutsche Bank súhlasila so zaplatením pokuty vo výške 150 miliónov USD za nedodržiavanie predpisov, pretože presunula peniaze Jeffreyho Epsteina. Pokuta pre Deutsche Bank je prvou regulačnou sankciou voči finančnej inštitúcii pri rokovaniach s Jeffreym Epsteinom. Akcie spoločnosti po zverejnení informácie klesli približne o 0,6%.

V roku 2016 Deutsche Bank súhlasila so zaplatením pokuty 7,2 miliárd USD za svoju úlohu v americkej kríze v oblasti bývania. Nasledujúci mesiac sa akcie Deutsche Bank obchodovali o niečo vyššie a o rok neskôr sa cena akcií takmer nezmenila.

Vývoj hodnoty Deutsche Bank od januára 2020. (Zdroj grafu: Investing)

 Najbohatší muž Španielska investuje do nehnuteľností

Po tom, čo Amancio Ortega zarobil imanie v odevnom priemysle, obrátil svoju pozornosť na nehnuteľnosti. Majetok v nehnuteľnostiach tohto španielskeho miliardára vzrástol na 15,2 miliardy EUR. Informáciu o tom, že získal najväčšie portfólio nehnuteľností medzi super bohatými v Európe prvýkrát odhalila jeho firma.

Zakladateľ a majiteľ módnej značky Zara, investoval v minulom roku 2,1 miliardy eur do rôznych nehnuteľností prostredníctvom dcérskych spoločností svojho holdingu Pontegadea. Ortega vlastní 59,3% spoločnosti Inditex, ktorá je materskou firmou Zary. Za rok 2019 mala Pontegadea čistý príjem 1,8 miliardy EUR, z toho 1,64 miliardy EUR v dividendách a 621 miliónov EUR z nehnuteľností.

Podľa indexu Bloomberg Billionaires má Ortegov majetok hodnotu 58,5 miliárd USD, pričom väčšina pochádza z jeho väčšinového podielu v Inditexe. Jeho majetok sa tento rok v dôsledku pandémie prepadol o viac ako pätinu, keď Inditex musel zatvoriť svoje obchody a akcie spoločnosti počas roka 2020 klesli o 22%.

Čelí USA druhej vlne koronavírusu?

Kalifornia, Havaj, Idaho, Missouri, Montana, Oklahoma a Texas v utorok dosiahli nový rekord denného prírastku novo nakazených pandémiou. K najväčším skokom došlo v Texase a Kalifornii, dvoch najväčších štátoch USA, z ktorých každý mal viac ako 10 000 prípadov. Približne 24 štátov uvádza znepokojivo vysokú mieru nákazy ako aj percento diagnostických testov vykonaných za posledný týždeň.

Ďalšie hospitalizácie by mohli v mnohých oblastiach zaťažiť systémy zdravotnej starostlivosti, čo by viedlo k nárastu životov stratených v dôsledku respiračného ochorenia, ktoré doteraz zabilo viac ako 131 000 Američanov. Najmenej 923 z týchto úmrtí bolo hlásených v utorok, čo predstavuje najväčší jednodňový nárast od 10. júna, ale stále oveľa menej ako rekordných 2 806 registrovaných v apríli.

Vývoj denných prírastov koronavírusu v USA. (Zdroj grafu: .Worldometers)

 

Stane sa Lemonade najúspešnejším IPO tohto roku?

IPO spoločnosti Lemonade sa zaradilo medzi spoločnosti s najvyšším rastom počas prvého dňa od uvedenia na burzu. IPO, ktoré patrí pod poisťovaciu spoločnosť Inari Medical Inc. zamerané na AI zaznamenalo rast 73 % hneď po otvorení na 29 dolárov a deň uzavrelo o 140% vyššie.

Na rozdiel od iných poisťovacích spoločností je spoločnosť Lemonade takzvanou poisťovňou s úplným poistením, čo znamená, že preberá riziko na svoju vlastnú súvahu, a nie na to, aby ju preniesla na zavedenejšieho poisťovateľa. To znamená, že má väčšiu kontrolu nad tým, akú obchodnú politiku predáva, ale je to aj kapitálovo náročnejší obchodný model.

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Lemonade. (Zdroj grafu: Investing)

Uvalí UK sankcie na Huawei?

V stredu viceprezident spoločnosti Huawei Victor Zhang uviedol, že americké sankcie zamerané na technológie spoločnosti Huawei nemali okamžitý vplyv na schopnosť čínskej firmy dodávať do Spojeného kráľovstva 5G zariadenia.

Zhang povedal novinárom: „Tieto obmedzenia v skutočnosti nemali vplyv na schopnosť spoločnosti Huawei dodávať v Spojenom kráľovstve 5G a vláknové riešenie. Musíme hovoriť o dlhodobom vplyve, vyžaduje si to čas, môže to trvať aj mesiace.“

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Huawei. (Zdroj grafu: Investing)

 

Tento týždeň ešte sledujte:

Streda 8. júl 2020

Európska únia zverejní výhľad ekonomického rastu eurozóny.

Štvrtok 9. júl 2020

USA zverejní zmenu žiadostí o dávky v nezamestnanosti. Analytici očakávajú pokles rastu žiadostí oproti minulému mesiacu na 1375 tisíc žiadostí na dávky.

 

Zdroj textu: Fed, MarketWatch, Lufthansa,

 

 

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.