Ropa sa prepadla na nové minimá

Ropa sa počas stredajšieho obchodného dňa svojich 14 mesačných miním. Hlavným dôvodom je pretrvávajúci a šíriaci sa koronavírus v Číny. Spoločnosti obmedzujú alebo zatvárajú prevádzky, svetové inštitúcie znižujú odhady ekonomického rastu, čo má dopad na znižovanie dopytu po rope s relatívne malým obmedzovaním ťažby ropy. Prepady hodnoty čierneho zlata už štvrtý deň, čím nachádzajú stále nové minimá, čo pravdepodobne nebude koniec tohto trendu v blízkej budúcnosti.

USA West Texas pokleslesla na 49,38 USD (-1,04%) a Brent ropa poklesla na 53,68 USD (-1%).

Analytik spoločnosti Sunward Trading: „Vzostupná tendencia bola však obmedzená, pretože riziko vzplanutia koronavírusu zasiahlo dopyt po rope.“

OPEC a OPEC + sa majú stretnúť vo Viedni v dňoch 5. – 6. marca.

„Týždenne blízko 55,00 dolárov za barel ropy Brent budú medzi zoskupeniami OPEC + zvoniť poplašné zvončeky,“ uviedol hlavný analytik trhu v spoločnosti OANDA.

Saudskoarabský minister energetiky v utorok vyhlásil, že je presvedčený, že OPEC a jeho partneri budú zodpovedne reagovať na šírenie vírusu.

Výhľad Medzinárodného energetického úradu (IEA) na vývoj svetového dopytu po rope klesol na najnižšiu úroveň za desať rokov, uviedol výkonný riaditeľ Fatih Birol v utorok s tým, že by sa v dôsledku prepuknutia mohol ešte viac znížiť.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.