Trhy pripravené na zasadnutie ropných krajín

Saudská Arábia a Rusko boli spočiatku pripravené stretnúť sa v pondelok, aby prediskutovali zníženie produkcie. Následne sa stretnutie presunulo na dnešný deň. OPEC a Rusko budú diskutovať o rekordnom znížení produkcie ropy, aby zvýšili ceny spôsobené koronavírusovou pandémiou, ich rozhovory však komplikujú vnútorné nezhody a neochota Spojených štátov zapojiť sa do akcie.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že uloží clá na dovozy surového tovaru, ak bude potrebovať „chrániť“ pracovníkov v energetike v USA pred cenovým poklesom, ktorý sa prehĺbil vojnou medzi Ruskom a Saudskou Arábiou o podiel na trhu. Na druhej strane by zníženie výroby mohlo prísť „príliš málo, príliš neskoro“ na podporu cien ropy, varovali analytici ANZ a Citi.

Globálny dopyt po palivách klesol až o 30%, pretože opatrenia na boj proti vírusu zastavili lietadlá, znížili používanie vozidiel a obmedzili hospodársku činnosť.

Dva ruské zdroje uviedli, že maximálny ruský pokles by bol 2 milióny barelov denne alebo približne 17% jeho produkcie. Saudská Arábia ešte musí uviesť, koľko je pripravená znížiť.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.