Trump chce opäť radiť ako viesť monetárnu politiku

Po tom, čo sa potvrdili prvé prípady nakazenia koronavírusom v Spojených štátoch Amerických sa súčasný americký prezident Donald Trump vyjadril k zasadnutiu FED-u naplánovanom na tento týždeň. Na zasadnutí sa bude rokovať o ponechaní alebo zmene základnej úrokovej sadzby.

Americký prezident Donald Trump v utorok vyzval Federálny rezervný systém, aby výrazne znížil úrokové sadzby, pričom tvrdí, že vyššie vývozné náklady sú pre jeho vývozcov ťažké a krajinu znevýhodňujú.

„Náš Federálny rezervný systém nás donútil platiť vyššie sadzby ako mnohí iní, keď by sme mali platiť menej. Tvrdí voči našim vývozcom a stavia USA do konkurenčnej nevýhody. Musí to byť naopak. Trump zverejnil v svojich Tweetoch.

Už v minulosti sme mohli pozorovať ostrú kritiku americkým prezidentom na adresu predsedu Fedu, Jerome Powella v spojitosti s úrokovými sadzbami, keď uviedol, že banka udržiava úrokové sadzby príliš vysoké.

Šesť ľudí v oblasti Seattle zomrelo na choroby spôsobené novým koronavírusom, informovali zdravotnícki úradníci v pondelok, keď sa úrady v USA snažili pripraviť na ďalšie infekcie s dôrazom na zvýšenie testovacej kapacity.

Bude zaujímavé pozorovať, či sa trhy priklonia s potenciálnemu sentimentu a očakávaniu, že FED zníži úrokové sadzby alebo na stranu vírusu, ktorý by mohol trhy ešte výraznejšie stiahnuť nadol.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.