Zara prvý krát v strate

Španielsky predajca odevov Inditex, ktorý vlastní taktiež značku Zara, sa v prvom štvrťroku prvýkrát prepadol do straty. Dôvodom bola súčasná kríza spôsobená koronavírusovou pandémiou, ktorá donútila firmu zatvoriť tisíce obchodov po celom svete.

Čistá strata za február až apríl predstavovala 409 miliónov eur zatiaľ, čo analytici spoločnosti FactSet očakávali stratu síce len 161 miliónov eur. Tržby sa znížili na 3,3 miliardy eur z 5,9 miliardy eur pred rokom. Internetový predaj však v apríli vzrástol o 95 percent.

V máji sa začali obchody postupne otvárať a firma očakáva, že všetky jej obchody na dôležitých trhoch budú otvorené do konca júna. V máji tržby v obchodoch a na internete v miestnych menách klesli o 51 percent. V týždni od 2. do 8. júna sa jej tržby pri konštantných premenných kurzoch znížili o 34 percent.

Inditex v súčasnosti vlastní celkom osem značiek, okrem značky Zara, taktiež Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Uterqüe či Oysho. Firmu založil Amancio Ortega, ktorý je v súčasnosti jedným z najbohatších ľudí sveta. Prvá predajňa Zara otvorila v 1975 v Španielsku a následne v 1988 podnik začal predaj mimo Španielska, a to v Portugalsku.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.