Záujem o akcie Saudi Aramco prekonal očakávania

Okolo uvedenia štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco na burzu vzrastá záujem, ktorý je vyšší ako odhadovali očakávania odborníkov. Veľkí investori podľa informácií agentúry Reuters doposiaľ predložili objednávky na akcie za 50,4 miliardy USD, pričom odhady hovorili, že z 1,5 percenta akcií, ktoré firma plánuje počas IPO ponúknuť môže získať približne 25,6 miliardy USD.

Inštitucionálni investori dávali svoje ponuky od 17. novembra a posledný deň, kedy tak mohli urobiť bolo počas stredajšieho dňa. Ako uviedli spoločnosti HSBC Saudi Arabia, NCB Capital a Samba Capital, ropná spoločnosť zatiaľ obdržala objednávky na 5,9 miliardy akcií.
Napríklad Kuvajt v pondelok podľa agentúry Bloomberg informoval, že do primárnej ponuky chce investovať jednu miliardu USD, nakoľko môže mať pre krajinu strategický význam. Podľa informovaných zdrojov chce do primárnej ponuky investovať aj emirát Abú Zabí s čiastkou 1,5 miliardy USD.

Bloomberg nedávno písal aj o tom, že do ponuky zvažuje investíciu v objeme 5 až 10 miliárd USD aj Čína, no informácia zatiaľ nebola oficiálne potvrdená.

Saudi Aramco vygenerovali za minulý rok zisk v objeme 111 miliárd USD, čo z neho spravilo najziskovejšiu spoločnosť na svete.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.